ASDASD
Csobán Néptáncegyüttes
Magyar néptánc Csobánkán
Gimnazista koromban fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy jobban elmélyedjek a magyar néptánc világában, ne csupán hobbiként tekintsek rá. Szemet szúrt, mennyire megbecsüljük a társastáncokat, a rokit, a keringőket, vagy bármi külföldi eredetű mozgásformát, ugyanakkor nem ismerjük eléggé saját népünk táncait. Pedig a múlt sok mindenre megtanít: aki ismeri, jobban érti a jelent, és a jövőben is helyt áll.
A magyar néptánc tanulása során a diákok megismerkednek annak ősi értékeivel, a nemzeti mozgáskultúránkkal mely több száz éve jellemzi a magyar társadalmat. A táncot megalapozó népi játékok szerepe is rendkívül fontos. A hagyományos paraszti kultúrában a játék a teljes szocializációs folyamatot biztosította, végigkísérte. Tehát minden kompetenciaterület fejlődésére lehetőséget adott, mindvégig a gyermekek készségeinek, korosztályi sajátosságainak legmegfelelőbben. Jól működő nevelési rendszer volt.
Láttam, hogy itt Csobánkán mennyire lenne igény a közösségszervezésre, hogy az öt nemzetiség megtalálja a helyét a falu életében. Ehhez szerettem volna hozzátenni, ami tőlem telik, így 2014-ben a Közösségi Ház és a Kalot segítségével elindítottam az első csobánkai magyar néptánccsoportot, a Csobán Néptáncegyüttest.
Fiatal felnőtt és gyermek korosztálynak tartottam rendszeres próbákat, két csoportban. Időnként táncházakat szerveztünk, amiken bárki részt vehetett. 2015-től a Szent Anna Cserkészcsapat biztosította a próbák helyszínét, és a Walper István Alapítványi Házban, a Cserkészházban tartós otthonra talált a néptánccsoport.
2017 őszén, mikor az iskola újra elindult, kihagyhatatlan lehetőségként lebegett a szemem előtt, hogy csatlakozzam az oktatáshoz: itt lehet igazán megerősíteni a magyar hagyományokhoz nyúló gyökereket. A szakkör bevált - most egyre ügyesebb, összetartóbb csoport formálódik a néptáncos tanulókból. Ez pedig az osztályok közti kötelékeket, az iskolát és Csobánka közösségét is erősíteti.
Húsz év néptáncos, és nyolc év pedagógiai tapasztalattal bátran mondhatom, hogy a néptánccal, népi játékokkal a diákoknak rengeteg képességét tudjuk fejleszteni. A teljesség igénye nélkül: ritmikai és zenei érzéküket; a különböző térformák, gyakori váltások miatt a térbeli tájékozódásukat; a testtudatukat, koordinációjukat, egyensúlyukat; erőnlétüket, állóképességüket. A tüdőkapacitásukat is jelentősen növeljük a tánc és ének együttes jelenléte miatt. Az egyszerű elemekből való építkezés során a tanulók elsajátítják a rögtönzés készségét, komplex mozdulatsorokat alkotnak, megmutatjuk az improvizáció örömét; továbbá javítjuk környezetükre való reagáló képességüket is – például a páros, vagy körtánc részeknél, ahol egymás mozgását kell lekövetniük. Ezek csupán a testi vonatkozásai a néptáncnak, nem beszélve a pszichológiai, lelki, szociális előnyökről.
Az iskolában heti rendszerességgel tartjuk a néptánc próbákat. Jelenleg a két osztályból tizenkét gyermek táncol. Kárpát-medence tájegységeiből választunk témát a tanévre. Tavaly somogyi, idén moldvai táncokkal, énekekkel, játékokkal szélesítettük a gyermekek látókörét. Minden évben egy-két alkalommal a közösség elé is kiállunk, megmutatni, mi mindent tanultunk. Akik a csatlakozáson gondolkoznak, itt megnézhetik, nekik való-e a foglalkozás. Minden érdeklődőt szeretettel várunk. :)
Próbák időpontja:
Péntek 13:30-14:30 tornaterem
Elérhetőség:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36208230720
YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCDLhyQQ4_wUgoE6Fi7HYNsw?view_as=subscriber
Oktatók:
Markolt Péter Tamás
Rózsa Réka Bernadett
Írjatok, hívjatok bátran! :)